
Knihovna Česká Lípa
akce: Nová budova městské knihovny
místo: Jeřábkovo nám., Česká Lípa
datum: soutěž 2024
stavební objem: cca 17.300m3
návrhem reagujeme na Kontext místa – dokončujeme městský blok v původní uliční čáře, reagujeme na linii původní středověké hradby odsazením nového domu, podporujeme městský život v centru města a v parteru rozšiřujeme uliční čáru podloubím. původní šenkovní dům je dnes torzem – v návrhu mu vracíme tvář a vysokou střechu s volskými oky (po max. limit daný regulací). štukové fasády rekonstruujeme dle dobové fotografie, v monochromatickém neutrálním šedém provedení, čímž přiznáváme soudobý počin. snažili jsme se o propojení starého a nového domu a současně o kompaktní knihovnický provoz (nabízející se horizontální členění knihovny považujeme za nevhodné).
navrhujeme koncept "dvou domů" – nový soliter vklíněný do urbanistické situace rohu bloku a starý dům s rehabilitovanou historickou tváří.
nový dům obsahuje komplet knihovnický provoz, starý dům nese podpůrné společenské funkce –spolková činnost, městská galerie, víceúčelový sál, dílny, filmový klub, coworking atp. navazující činžovní dům se zachovanou fasádou využíváme v původním duchu – obchod (knihkupectví/antikvariát) s galerií, kancelář a služební byt v podkroví. lehce citujeme původní dispozici.
nový dům koncipujeme jako soliter, odsazujeme ho od obou sousedních domů úzkou uličkou (viz kontext na hlavním náměstí), kde ponecháváme průchod do vnitřního dvora. dům má tak možnost větrání a přístup světla ze čtyř stran.
ve spodní části umísťujeme vstupní foyer, kavárnu a servisní prostory. hlavní prostor knihovny je v patře, organizovaný jako dvoupodlažní centrální se snadnou orientací. hlavní čítárna je umístěna uprostřed s osvětlením shora, regály a polouzavřené prostory čítáren a věděckých pracoven po obvodu s osvětlením z fasád. vnitřní prostor koncipujeme jako tichý a důstojný s odkazem na tradiční knihovnické sály s přírodními a trvanlivými materiály.
vnější tvář domu odráží významnou historii města – českolipské kartounky – v podobě otisku dřevěného razítka k potisku látek do betonové probarvené fasády. jeřábkovo náměstí koncipujeme spíše jako relaxační prostor v centru města, zajímá nás jeho klimatická funkce. navrhujeme zde stinný baldachýn ze stromů vysázených v pravidelném rastru, mezi stromy umísťujeme objekt sochu – fontánu – lavičku. dlažbu zde koncipujeme jako vsakovací s širokými sparami, s možností prorůstání drobných bylin a mechů – jako pochozí zelený koberec. rozšiřujeme pěší zónu podél celého náměstí.